تخم مرغ

خواص شگفت انگیز تخم شترمرغ

شترمرغ بزرگ ترین پرنده حال حاضر در دنیا می باشد که به دلیل محبوبیت بالای محصولات ان توجه بسیار از پرورش دهندگان را به خود جلب کرده است . محصولات شترمرغ شامل گوشت شترمرغ ، تخم ، پر و چرم آن می باشد . در میان این محصولات تخم شترمرغ بع دلیل فواید بسیار زیاد از فروش بسیار بالایی برخوردار است . در این مقاله قصد داریم خواص تخم شترمرغ را به صورت کامل بیان نماییم با ما همراه باشید .تخمگذاری در شترمرغ از ۲ سالگی آغاز شده و تا ۲۹ سالگی دامه پیدا می کند . این پرنده به طور متوسط سالانه ۴۵ تا ۷۵ تخم می گذارد .

هر تخم شترمرغ در حدود ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم وزن دارد و برعکس تخم مرغ دارای قسمت پهن و تیز نمی باشد . پوسته تخم شترمرغ از ضخامت بسیار بالایی برخوردار بوده از این رو شکستن ان راحت نمی باشد . حال است بدانید که تخم شترمرغ از نظر مزه و میزان پروتئین و همچنین مقدار چربی همانند تخم مرغ می باشد . پختن تخم شترمرغ همانند تخم مرغ می باشد . پختن به شیوه عسلی نیازمند ۴۰ تا ۵۰ دقیقه زمان بوده و پختن به شکل محکم به ۹۰ دقیقه زمان نیاز دارد .

خواص و مزیت های موجود در تخم شترمرغ

مقایسه از نظر اندازه

هیچ کس به تنهایی نمی تواند یک تخم شترمرغ را در یک وعده میل کند ، چرا که یک ۱ عدد تخم شتر مرغ برابر ۲۴ عدد تخم مرغ می باشد .

کالری

میل کردن یک وعده غذایی از تخم شتر مرغ که تنها شامل اندکی از یک تخم می شود حاوی ۸۳ کالری می باشد . این مقدار کالری با مقدار کالری موجود در ۷ عدد تخم مرغ برابری می کند . حائز اهمیت است بدانید که کالری موجود در یک تخم کامل شترمرغ ۲۰۰۰ کالری می باشد .
تخم مرغ و تخم شتر مرغ هر دو دارای حدوداً ۴۷ درصد پروتئین و ۴۵ درصد چربی می باشند و از این نظر برابر هستند .

ویتامین ها

یک تخم شترمرغ شامل IU/g 16.29 ویتامین A می باشد . این درحالی است که میزان ویتامین A در تخم مرغ UI/g 20.5 است . در بحث مقدار ویتامین E یک اختلاف بسیار بزرگ وجود دارد : IU/g 39.96 ویتامین E در گوشت مرغ یافت می شود اما مقدار همین ویتامین در گوشت شترمرغ تنها UI/g 15.31 می باشد توجه داشته باشید که گوشت شتر مرغ منبع مناسبی از ویتامین است .

مواد معدنی

مقدار منیزیم و آهن موجود در تخم شترمرغ بیشتر از تخم مرغ می باشد . این در حالی است که مقدار زینک و منگنز در تخم مرغ است . در حقیقت ، مقدار کل منگنز موجود در تخم شتر مرغ در حدود نصف منگنز موجود در تخم مرغ می باشد . در تخم شترمرغ علاوه بر موارد نام برده کلسیم و فسفر نیز به فراوانی یافت می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *