دستور پخت قرمه سبزی

دستور پخت قرمه سبزی

خورش قورمه سبزی یکی از غذاهای اصیل ایرانی بوده که هم در میان ایرانیان بسیار محبوب است وهم خارج از ایران طرفداران بسیاری داشته. از محبوب ترین انواع خورش قورمه سبزی در مناطق مختلف ایران به خورش قورمه سبزی گیلانی ، خورش قورمه سبزی تهرانی ، خورش قورمه سبزی ترکی و خورش قورمه سبزی جنوبی یا تبریزی اشاره می توانیم اشاره کنیم .برای مشاهده آموزش آشپزی کامل و مرحله به مرحله با این مقاله از شهر گوشت همراه باشید.

 

گوشت خورشتی ۳۰۰ گرم
سبزی خورشتی ۵۰۰ گرم
لوبیا قرمز یا لوبیا چیتی ۱۵۰ گرم
پیاز ۱ عدد بزرگ
لیمو عمانی ۴ عدد
روغن مایع به اندازه لازم
نمک و فلفل سیاه به اندازه لازم
آب نارنج ، آبغوره و زردچوبه به اندازه لازم

 

مرحله اول

اولین قدم خیساندن لوبیا قرمز است. برای گرفتن نفخ لوبیا قرمز آن را داخل یک کاسه حاوی آب قرار داده. توصیه ما این است که هر موقع تصمیم به تهیه قورمه سبزی گرفتید از شب قبل لوبیا قرمز را بخیسانید.

مرحله دوم

این کار علاوه بر اینکه نفخ لوبیا قرمز را می گیرد،  لوبیا هم نرم ترمی شود و به همین راحتی می توانید زمان پخت آن کاهش دهید.  و با تعویض دو یا سه بار آب موجود در کاسه، نفخ لوبیا به طور کامل بگیرید.

مرحله سوم

پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و به همراه مقداری روغن مایع داخل قابلمه بریزید. پیاز را کمی تفت داده تا شفاف شود و مقداری زردچوبه و فلفل سیاه به پیازدرصورت تمایل اضافه کنید وتا زمانی که ادویه ها کامل به خورد پیاز بروندتف دادن را ادامه دهید.

مرحله چهارم

گوشت را بعد از شستن کامل به صورت قورمه ای خرد کنید و به قابلمه خورش اضافه کنید. بهتر است قطعات گوشت زیاد درشت نباشد زیرا هم دیرتر پخته می شوند و هم روی ظاهر خورش تاثیر منفی می گذارند.

 

مرحله پنجم

سپس آنرا به خوبی تفت دهید تا رنگ آن تغییر کرده و کمی سرخ شود. بعد از سرخ شدن گوشت، لوبیا قرمز را آبکشی کنید و اضافه کنیدبه قابلمه. لوبیا قرمز را یک الی دو دقیقه تفت دهیدو سپس سه لیوان آب به قابلمه اضافه کنید.

مرحله ششم

حرارت زیر قابلمه را زیاد کرده تا آب به جوش بیاید، سپس حرارت را ملایم تر کنید تا لوبیا قرمزوگوشت به آرامی بپزند. پخت گوشت و لوبیا قرمز حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد. شما در ادامه سبزی خورشتی را پس از پاک کردن و شستشو به صورت ساطوری خرد کنید

مرحله هفتم

سبزی خورشتی را با مقداری روغن مایع در یک تابه به صورت جداگانه سرخ کنید. هر چقدر سبزی بیشتر سرخ شود رنگ قورمه سبزی شما تیره تر خواهد شد. پس از گذشت یک ساعت از پخت لوبیا و گوشت، سبزی را به قابلمه خورش اضافه کنید.

مرحله هشتم

در این مرحله لیمو عمانی ها را به همراه آبغوره ،فلفل سیاه و کمی آب نارنج می توانید به قابلمه اضافه کنید. ضروری است که حتما لیمو عمانی ها را از وسط نصف کنید و تخمه های آن را خارج کرده.

مرحله نهم

تخمه های لیمو عمانی باعث تلخ شدن خورش ما می شوند. نمک را پس از اینکه گوشت به طور کامل پخت به خورش اضافه کنید چون باعث می شودگوشت دیرتر بپزد. در صورت کم شدن آب خورش مقداری آب جوش می توانیداضافه کنید.

مرحله دهم

۱۵ دقیقه پایانی می توانید طعم خورش را بچشید تا در صورت نیاز مقداری نمک، فلفل سیاه و انواع ادویه های دلخواه خود را اضافه کرده. پس ازروغن انداختن خورش ،آنرا در ظرف خورشت خوری بکشید و به همراه برنج سرو کنید.

 

نکات ضروری

یکی از فوت وفن های مهم در تهیه خورش قورمه سبزی این است که خورش شما به خوبی روغن بیندازد. زیراهم ظاهر خورش را زیباتر می کند وهم باعث می شود طعم بهتری داشته باشد. نکته اول برای روغن انداختن قورمه سبزی ، سرخ کردن سبزی خورشتی است.

زمانی که سبزی خورشتی به خوبی سرخ شود خورش شما روغن بیشتری می اندازد. نکته دوم این است که پس از پختن گوشت و لوبیا قرمز، یک قطعه کوچک یخ به خورش اضافه کنید تا باعث شوک به مواد خورش شما شود و به روغن انداختن خورش کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *