سرآشپز

دستور پخت قلیه ماهی رستورانی

دستور پخت قلیه ماهی رستورانی

یکی از غذاهای خوشمزه جنوب است که به خاطر طعم خوبش در سراسر کشور این غذا درست می شود. این غذای خوشمزه با سبزیجات و ادویه های جنوبی وگوشت ماهی درست می شود و از معروف ترین غذاهای جنوب کشورمان است.در جنوب کشور به آن قلیه مُی نیز گفته می شود و از ماهی جنوبی مانند میش یا شیر یا هامور برای تهیه این غذا استفاده می شود این غذای با پلو سرو می شود. با آموزش آشپزی قلیه ماهی برای ۴نفربا این مقاله از شهر گوشت همراه باشید.

مواد لازم

 

سیر :۶عدد

گشنیز :۳۰۰گرم

شنبلیله :۵۰گرم

فیله ماهی شیر یا هامور یا زبیدی :۴تکه

پیاز متوسط :۲عدد

تمبر هندی :۲۰۰گرم

روغن مایع:به مقدار لازم

نمک ، فلفل و زردچوبه :به مقدار لازم

۱- آماده کردن ماهی

یکی از مهمترین قسمت ها، انتخاب ماهی مناسب برای طبخ قلیه ماهی است. باید به این نکته توجه کنید که ماهی هایی که گوشت خیلی نرمی دارند برای تهیه این غذا اصلا مناسب نیستند چون له می شوند واصلا ظاهرخوبی به خورش ما نمی دهند. بهترین نوع ماهی ،ماهی شوریده ، ماهی شیر و ماهی سنگسر هست. ابتدا تکه های ماهی را در ظرف مناسبی قرار دهید و به هر دو طرف ماهی ها نمک و فلفل بپاشید و آن ها را کناربگذارید.

۲- آماده کردن پیاز و سیر

پیاز ها و سیرها را پوست بگیرید و بشورید و روی یک تخته مناسب آن ها را نگینی خرد کنید و داخل قابلمه ای روغن بریزید وآن را روی حرارت قرار دهید، سپس سیر ها را داخل آن بریزید و تف دهید  تا سرخ شوند و سپس در بشقابی بریزید. و پیازها را داخل تابه تف داده تا طلایی شوند و سیر های را به پیازهای سرخ شده در تابه اظافه کنید و نمک،فلفل و زردچوبه را روی پیاز و سیر داغ بریزید و آن ها را تف دهید.

۳- اظافه کردن سبزی

گشنیز و شنبلیله را پاک کنید و بشورید و روی یک تخته به ساطوری خرد کنید.  گشنیز و شنبلیله خرد شده را با کمی روغن  روی حرارت کم خوب تفت دهید تا از خامی خارج شوند و بعد آن را به پیاز و سیر اضافه کنید و تفت دهید . بعد از آن نصف لیوان آب به آن اظافه کنید و صبور باشید تا سبزیجات با حرارت کم خوب بپزند.

۴- اظافه کردن تمبرهندی

تمبرهندی را با ۳ لیوان آب رقیق کرده و از صافی رد کنید با پشت قاشق فشار دهید تا عصاره آن خارج شده  و بعد به خورشت اضافه کنید( به جای تمبر هندی می توانید از ۳ق غذاخوری رب انار استفاده کنید) صبر کنید تا خورش خوب جا بیفتد.خورشت که تغییر رنگ داد ماهی ها را داخل آن بریزید.

۵-تهیه قلیه ماهی

و ۳۰دقیقه زمان لازم است تا ماهی ها کاملا بپزند ( البته می توانید قبل از اظافه کردن ماهی ها در خورشت ابتدا آنها را سرخ کنیدو بعد اظافه کنید ) در آخر خورش که خوب جا افتاد در ظرف مورد نظر بریزید و با پلو سرو کنید.

فوت و فن های تهیه قلیه ماهی

  1. در اصل ماهی سرخ نمی کنند و به صورت خام داخل خورش می ریزند تا با حرارت کم پخته شود در صورت تمایل آن ها را کمی سرخ کنید.
  2. نسبت گشنیز و شنبلیله را حتمارعایت کرده تا سبزی رو به تلخی نرود.
  3. این غذا به دلیل داشتن تمرهندی نمک زیادی لازم ندارد پس در انتها نمک خورش را اندازه کنید.
  4. اگر مقدار ترشی قلیه ماهی باب دلتان نبود می توانید مقدار بیشتری تمرهندی بریزید.
  5. برای بو و طبع سرد ماهی از سیر استفاده کنید.
  6. برش ها ماهی را ضخیم بزنید تا در طول پخت آن ها له نشودو خورش ظاهر بدی نداشته باشد.
  7. غذای اصلی قلیه ماهی تند بوده و به دلخواه می توانید فلفل قرمز اضافه کنید.
  8. برای خوش رنگ شدن قلیه ماهی می توانید از رب گوجه فرنگی استفاده کنید.
  9. سرخ کردن سبزی ها بسیار مهم و در رنگ خورش تاثیرزیادی داشته است.
  10. روغن انداختن خورش شما یعنی به خوبی جا افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *