سرآشپز

طرز تهیه بهترین کباب شیشلیک گوسفندی از صفر تا صد!

شیشلیک از آن دست غذاهایی است که مطمئناً با چشیدن طعم آن، دوستدار آن می‌شوید؛ غذایی محبوب میان ایرانیان که تمام لذت خوردنش به این است که قاشق و چنگال را کنار گذاشته و با دست مشغول خوردن تکه‌های گوشت شوید. بهترین کباب شیشلیک که با عنوان کباب شاندیز نیز معروف است از راسته دنده‌ گوسفندی درست‌شده و به دلیل طبخ مخصوصی که دارد در منوی هر رستورانی دیده نمی‌شود. در این مقاله قصد داریم به تفصیل در مورد طرز تهیه بهترین کباب شیشلیک (یا کباب شاندیز) و نحوه پختن آن صحبت کنیم.

سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله به شرح زیر است:

•    شیشلیک چیست؟
•    طرز تهیه بهترین کباب شیشلیک با استخوان
•    طرز تهیه بهترین کباب شیشلیک بدون استخوان
•    طرز تهیه شیشلیک سرخ شده
•    طرز تهیه شیشلیک در فر
•    فوت‌وفن‌های پخت کباب شیشلیک
•    دنده‌کباب یا شیشلیک؟

شیشلیک چیست؟

شیشلیک برگرفته از واژه‌ای ترکی است و به تمام کباب‌هایی که به سیخ کشیده شده‌اند گفته می‌شود؛ به عبارتی شیش در زبان ترکی قفقازی به معنای سیخ است و لیک به تمام گوشت‌هایی که به سیخ کشیده شده‌اند اطلاق می‌شود. بیشتر افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند معنی شیشلیک یعنی کبابی که از شش تکه گوشت تشکیل‌شده باشد اما معنی شیشلیک، به‌ نوعی کباب سیخی اشاره دارد.

شیشلیک از خانواده کباب‌ها و از غذاهای بین‌المللی محسوب می‌شود؛ بهترین کباب شیشلیک کبابی است که از گوشت بره تهیه‌شده باشد اما در برخی کشورها ممکن است با توجه به فرهنگ بومی و محلی منطقه از گوشت دیگری نیز برای طبخ آن استفاده شود. این کباب که محصول اروپای غربی، قفقاز و آسیای مرکزی است، امروزه طرفداران بی‌شماری در سراسر جهان پیدا کرده است.

نحوه پختن شیشلیک کمی متفاوت‌تر از دیگر کباب‌ها است و فوت‌وفن خاصی دارد؛ اگر چه در اغلب رستوران‌ها شیشلیک با استخوان طبخ و سرو می‌شود اما ممکن است نوع بدون استخوان آن را نیز در برخی رستوران‌ها خصوصاً در خارج از کشور ببینید.

طرز تهیه بهترین کباب شیشلیک با استخوان

به‌طورکلی می‌توان گفت که بهترین کباب شیشلیک از دنده گوسفندی و به‌صورت کبابی و با قرار گرفتن بر روی حرارت مستقیم آتش تهیه می‌شود.
مواد لازم برای تهیه بهترین کباب شیشلیک مخصوص ۴ نفر
* گوشت دنده گوسفندی با استخوان =۱ کیلو
* پیاز درشت = ۲ عدد
* ماست(در صورت تمایل) = ۲ قاشق غذاخوری
* فلفل سیاه، نمک و زعفران دم‌کرده = به میزان لازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *