مرغ سبز چیست؟

مرغ سبز چیست و چه تفاوتی با مرغ معمولی دارد؟

ایران یکی از ۲۰ کشور دنیا و دومین کشور آسیاست که مردمش بیشترین آنتی‌بیوتیک را مصرف می‌کنند. مصرف بیش از ۴۰ درصدی آنتی‌بیوتیک در فرآیند تولید گوشت مرغ در کشور،سازمان دامپزشکی را از حدود بر آن داشت که تولید مرغ بدون آنتی‌بیوتیک را ترویج دهد. مرغ‌های سبز، هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی دریافت نمی‌کنند و علاوه بر این مزه آن‌ها هم به مراتب از مرغ‌های معمولی بهتر است.

چرا مصرف مرغ‌های معمولی مضر است؟

«کوکسی‌دیوز» نوعی بیماری انگلی است و وجود این انگل‌های تک‌یاخته‌ای در طیور باعث ایجاد بیماری کوکسی‌دیوز می‌شود. معمولا مرغدارها برای پیشگیری از ابتلای مرغ‌های خود به این نوع بیماری، داروی کوکسی‌دیوز که نوعی آنتی‌بیوتیک است به مرغ‌ها می‌دهند.

بر همین اساس بسیاری از مرغدارها تا روزهای آخر هم به مرغ‌ها دارو می‌دهند و متاسفانه این دارو از طریق مصرف مرغ‌ها، وارد بدن مصرف‌کننده می‌شود و مقاومت دارویی در بدن ایجاد می‌کند. با ایجاد مقاومت دارویی به آنتی‌بیوتیک‌ها، ممکن است بدن هنگام مواجهه با بیماری‌ها، دیگر به آنتی‌بیوتیک‌های ساده جواب ندهد و فرد مجبور به استفاده از داروهایی قوی‌تر و با قیمتی گران‌تر شود. ضمن اینکه در برخی از مرغداری‌ها از آنتی‌بیوتیک‌های غیرمجاز که از راه‌های قاچاق تهیه می‌شوند، استفاده می‌شود. برخی از این آنتی‌بیوتیک‌های غیرمجاز حتی می‌توانند باعث متوقف شدن فعالیت مغزاستخوان شوند و کم خونی‌های کشنده ایجاد کنند.

حتی برخی متخصصان معتقدند چنین داروهایی می‌توانند باعث افزایش احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها هم بشوند. به دلیل همین طیف وسیع مشکلاتی که برخی از مرغ‌های معمولی می‌توانند به وجود بیاورند، توصیه برخی متخصصان تغذیه به تولید، مصرف و استقبال بیشتر از مرغ‌های سبز بدون آنتی بیوتیک است.

آیا مرغ سبز را می‌توان نوعی مرغ ارگانیک دانست؟

قطعا خیر – مرغ‌های سالمی که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند، «مرغ سبز» یا همان مرغ بدون آنتی‌بیوتیک هستند، نه مرغ ارگانیک. چرا که مرغ ارگانیک یعنی مرغی که علاوه بر عدم دریافت آنواع آنتی‌بیوتیکها از هیچ نوع ماده غیرطبیعی، شیمیایی و افزودنی‌های مختلف برای تغذیه و پرورش آن استفاده نشود و در حال حاضر مرغداری‌های ایران به توانایی تولید مرغ‌های ارگانیک نرسیده‌اند.

چطور از طبیعی رشد کردن مرغ‌های سبز اطمینان یابیم؟

چندین سال است که مرغداری‌های ایران در حال تولید و پرورش مرغ‌های سبز و عرضه آن‌ها هستند. این مرغ در طول دوره پرورش سه الی چهار نوبت (ابتدای رشد، دو نوبت اواسط رشد و یک نوبت انتهای رشد) توسط سازمان دامپزشکی کشور مورد آزمایش و نمونه‌برداری قرار می‌گیرد و اگر عاری از آنتی‌بیوتیک باشد مجوز فروش آن به نام مرغ سبز (نه به نام ارگانیک) صادر می‌شود. اگر وجود هرگونه آنتی‌بیوتیک یا داروهای ضدکوکسی دیوز در بدن این مرغ‌ها ثابت شود، دیگر نشان مرغ سبز برای فروش به آن‌ها داده نمی‌شود.

با تهیه مرغ از فروشگاه‌های زنجیره‌ای معتبر، فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی، میادین میوه و تره‌بار و مرغ‌فروشی‌های سطح شهر که دارای مجوز وزارت بهداشت هستند، می‌توان از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کرد. ضمن اینکه پیشنهاد مهم ما به خرید مرغ‌های بسته‌بندی و دارای پروانه بهداشتی و مهر استاندارد و تایید سازمان دامپزشکی است. بنابراین بهتر است به هیچ‌وجه مرغ‌های فله‌ای نخرید تا مشکلی از نظر سلامت برایتان ایجاد نشود.

مرغ سبز گران‌تر است!

طبق قیمت‌های بازار ، قیمت این نوع مرغ بیشتر از مرغ‌های معمولی است. دلیل عمده قیمت بالای این نمونه مرغ این است که مدیریت پرورش این مرغ‌ها حساس و دقیق است زیرا باید ظرف مدت ۴۵ روزی که قرار است پرورش یابند، به هیچ وجه بیمار نشوند و مرغداران مجبور به استفاده از آنتی‌بیوتیک برای درمان آن‌ها نباشند. اما فواید مصرف این مرغ‌ها آنقدر هست که هزینه کردن برای آن و گنجاندن آن در سبد غذایی به صرفه باشد. امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد تبلیغ و استقبال بیشتر از مرغ‌های سبز باشیم تا قیمت آن‌ها هم پایین‌تر از حدی که در حال حاضر است، برسد و تمام مردم قادر به خریدن آن‌ها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *