دانستنی ها

چگونه روغن زیتون اصل زا تشخیص دهیم؟

راه‌های تشخیص روغن زیتون اصل

روغن زیتون فرابکر به‌عنوان طلای مایع شناخته می‌شه؛ چراکه یکی از سالم‌ترین چربی‌ها در جهان هست. با این حال متاسفانه در سال‌های اخیر رسوایی‌های جعلی بودن روغن زیتون زیاد بوده. بنابراین سوال اینجاست که کدوم روغن زیتون واقعا بکر هست؟ انواع روغن زیتون موجود در بازار بر اساس خلوص شامل روغن زیتون فرابکر یا اکسترا ویرجین، بکر یا ویرجین، تصفیه شده، ترکیبی و روغن تفاله زیتون می‌شن. اما انواع فرابکر و بکر بیش‌ترین اثر رو در سلامتی به همراه دارن. با وجود این تعداد انواع مختلف راه تشخیص روغن زیتون اصل و خالص کمی دشوار می‌شه. اما بهتره بدونین روغن زیتون فرابکر یا ویرجین دو معنی واقعی رو نشون می‌ده:

  • روغن باید ۱۰۰% از میوه زیتون به روش مکانیکی مانند پرس و سانتریفیوژ استخراج بشه و هیچ نوع ماده شیمیایی نباید در تمامی این مراحل به کار بره.
  • روغن حاصل باید در بطری ریخته بشه و هیچ مواد افزودنی به همراه نداشته باشه؛ یعنی فقط روغن زیتون.

در کنار این دو معیار، مطابقت با استانداردهای جهانی درباره روغن زیتون فرابکر هم باید در نظر گرفته بشه. به‌عنوان نمونه اسید اولئیک یا اسیدیته آزادش باید بیش از ۸/۰ در هر ۱۰۰ گرم باشه. روغن‌های فرابکر و اصلی که در این تعریف بگنجن، از بهترین و خوشمزه‌ترین روغن‌های زیتون جهان هستن. با اطلاع از این تعاریف وقتشه که با نکات دیگه‌ای در تشخیصبه رنگ، بو و مزه روغن توجه کنین!

روغن زیتون اصل باید بوی تازه مانند علف یا میوه زیتون داشته باشه. از استفاده از روغن‌هایی که بوی کپک، تند یا بدون بو هستن، خودداری کنین. علاوه بر بو، هنگام چشیدن روغن زیتون باید نشانه‌هایی از طعم علف، میوه و بادام رو احساس کنین. اگه طعم روغن کمی تلخ باشه اما نه خیلی زیاد، همچنین داشتن طعم فلفلی که در پشت گلو احساس می‌شه و عدم باقی‌ماندن حالت روغنی و مومی در دهان، نشانه خوب بودنه. راه دیگه تشخیص روغن زیتون اصل، رنگش هست که باید به رنگ سبز یا مثل کاه زرد باشه. این تفاوت در رنگ‌ها تنها به دلیل میزان کلروفیل موجود در زیتون هنگام فشرده‌سازی هست.

 

اهمیت تاریخ تولید و تازگی!

اشتباه نکنین؛ منظور تاریخ انقضا نیست. به برچسب روی بطری برای تاریخ دسته، تاریخ برداشت، تاریخ تولید یا تاریخ بطری توجه داشته باشین. باید نهایت این زمان‌ها مربوط به ۱۸ ماه گذشته باشد. اگه فقط تاریخ انقضا روی آن درج شده بود، از خرید آن صرف‌نظر کنین. چون که ممکنه تولید روغن زیتون سال‌ها قبل صورت گرفته باشه.

 

بسته بندی‌های تیره و شیشه ای و تشخیص اصالت روغن زیتون

بهترین شرایط نگه‌داری روغن زیتون، قراردادن آن در فضاهای تاریک و خنک هست. همچنین استفاده از بطری‌های تیره به حفظ بهتر تازگی روغن زیتون کمک می‌کنه. علاوه بر این بهتره از انواع موجود در بطری‌های شیشه‌‌ای استفاده کنین. محافظت از این روغن در برابر گرما، نور یا رطوبت و خریداری اندازه مورد مصرف نکاتی هستن که باید به آن‌ها توجه داشته باشین. علاوه بر این اگه انواع مرغوب در بطری‌های پلاستیکی رو تهیه کردین، باید در اولین فرصت روغن رو به بطری شیشه‌‌ای انتقال بدین. روغن زیتون اصل هم آشنا بشیم.

برچسب روی بطری روغن رو با دقت بخونین

بسته‌بندی خاص یا نوع بطری نشانگر محل برداشت و تولید روغن زیتون اصل نیستن. ممکنه روغن زیتون رو در مکان دیگه‌ای تولید و برای بسته‌بندی به کشور یا شهر دیگه ارسال کنن. به همین دلیل باید به برچسب روی بطری نگاه کنین که بفهمین روغن زیتون مورد نظر در کجا تولید شده. علاوه بر این باید عبارت فرابکر روی اون درج شده باشه. بنابراین از خریداری روغن‌هایی که با برچسب خالص، سبک،یا تفاله زیتون خودداری کنین. چون که به این معنی هست که به شیوه شیمیایی تصفیه شدن.

اهمیت قیمت در تهیه روغن زیتون اصل

روغن زیتونی که در برداشت زودرس یا قبل از رسیدن کامل زیتون استخراج می‌شه، سطح بالاتری از پلی فنول‌های سالم رو در برداره. اگرچه از زیتون نارس روغن بسیار کم‌تری قابل استخراج هست، اما روغن کیفیت بالاتری داره. از اون‌جا که تولیدکنندگان مقدار کم‌تری از این نوع روغن رو تولید می‌کنن، در مقایسه با انواع رایج، قیمت بیشتری دارن. یکی از نکات در تشخیص روغن زیتون اصل، قیمتش هست. انواع روغن‌های زیتون که با قیمت‌های غیرمعمول و ارزان توزیع می‌شن، ممکنه کیفیت پایینی داشته باشن. بنابراین اگه به دنبال دستیابی به فواید سلامتی روغن زیتون هستین، بدونین هر ارزونی بی‌علت نیست.

چگونه مرغوبیت و اصل بودن روغن زیتون رو تست کنیم؟

حتی اگه فکر می‌‌کنین تشخیص روغن زیتون اصل دشواره، بهتره به بازار کشاورزان محلی برین و با شخصی که خودش زیتون‌کار هست در این مورد صحبت کنین. با این حال برای اغلب ما این گزینه مناسب و در دسترسی نیست. گزینه دیگه فرستادن نمونه از روغن زیتون به آزمایشگاهه. جایی که ترکیبات اون به‌وسیله آزمایش مشخص بشه؛ البته این کار هم گران و تقریبا غیرقابل دسترس هست. خوشبختانه ترفند‌های ساده‌ای وجود دارن که به شما کمک می‌کنن که بفهمین روغن زیتون مورد علاقه شما واقعی هست یا نه؛ بنابراین همچنان ما رو دنبال کنین.

روغن زیتون اصل شما رو به سرفه میندازه

برای تشخیص روغن زیتون اصل ابتدا مقداری از اون رو داخل لیوان کوچک و استوانه‌ای بریزین. لیوان رو با یک‌دست بگیرین و دست دیگه رو روی دهانه بازش بذارین. در این حالت لیوان رو بچرخونین و سعی کنین که با حرارت بدن و حرکت دورانی مقداری گرما به روغن بدین. حالا دستتون رو از دهانه لیوان بردارین و سریع مقابل بینی‌تان بگیرین. اگه بوی تازه مثل علف، سبزیجات، میوه به مشامتون رسید، به‌احتمال زیادی روغن شما اصله اما اگه عطر و بوی تازگی نداشت، بکر و خالص نیست.

در مرحله بعد لیوان رو بچرخونین و مقداری از روغن رو وارد دهانتون کنین ولی قورت ندین. با دندان‌های فشرده اما لب‌های باز مقداری هوا رو به دهانتون بفرستین. بعد روغن رو قورت بدین. روغن زیتون واقعی زمانی که به دور دهان می‌چرخه، مزه میوه و سبزیجات رو برای شما تداعی می‌کنه. علاوه بر این موقع قورت دادن طعم فلفلی و تلخی داره که باعث می‌شه سرفه کنین. سرفه بیشتر هم حاکی از پلی فنول بیشتر و کیفیت بهتر روغن هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *