لابستر

لابستر چیست؟

لابستر چیست؟

لابستر چیست؟ + لابستر حرام یا حلال؟

لابستر یکی از موجودات دریایی و از دسته ی سخت پوستان است. لابستر که به آن کرکُند یا شاه میگو هم گفته می شود یکی از غذاهای مورد علاقه ی برخی مردم دنیا است

لابستررا در برخی از رستوران های دنیا طبخ نموده و روی میزها قرار می دهند لایستر غذای مورد علاقه بسیاری از افراد در جهان می باشد لایستر یک موجود دریایی می باشد

چرا «لابستر» ها را زنده می پزند؟

لابستر ها به طور طبیعی در گوشت خود باکتری های مضری دارند. به محض این که لابستر می میرد، باکتری های مضر به طرز دیوانه واری شروع به تکثیر می کنند و مقادیر زیادی سم درون بدن آنها تولید می شود که در این حالت با پختن در درجه حرارت بالا هم این سم ها از بین نمی روند. به همین دلیل و برای از بین بردن این مسمومیّت غذایی، لابستر را زنده در آب جوش می اندازند تا در طول پخت در آب جوش بمیرد.

آیا لابسترها درد می کشند؟ توجیه این افراد چیست؟

براساس گفته ی زیست شناسان لابسترها درد را براساس تعریف ما انسانها از آن احساس نمی کنند. واکنش لابستر به درد با آنچه در مغز انسان در هنگام درد کشیدن رخ می دهد متفاوت است. درد یک احساس ذهنی است. لابسترها و انواع مختلف میگوها و خرچنگ ها “مغز واقعی” ندارند و شیوه ی تعامل آنها با درد متفاوت است.

به عبارت دیگر لابستر مغز یا واحد پردازشی اجتماع یافته و مرکزی ندارند و تعریف درد برای لابستر فرق می کند.در مقابل لابسترها نسبت به آسیب در بافت بدن از نظر فیزیکی و هورمونی واکنش نشان می دهند. آنها هم می توانند درد را در سطوح مختلفی لمس کنند. دانشمندان می گویند هورمونی که لابسترها در هنگام زنده پخته شدن در دیگ از خود آزاد می کنند، هورمون “کورتیزول” است، یعنی همان هورمونی که جسم انسان در هنگام درد و استرس و التهاب از خود ترشح می کند.

درد کشیدن لابسترها لرزیدن و جمع شدن دُم است که واکنشی برای فرار کردن می باشد. پژوهشگران دانشگاه “مین” دریافته اند که قرار دادن لابسترها در آب یخ ۱۵ دقیقه قبل از فروبردن در آب جوش با ایجاد درجه ای از بی حسی لرزش دم لابستر را تا ۲۰ ثانیه کاهش می دهد.

 

در برخی کشورهای دنیا از جمله آلمان پختن لابستر به این شکل ممنوع است و باید لابستر را قبل از پختن با چاقو ضربه ای بزنند، این ضربه شاید لابستر را نکشد، اما لا أقل با بی حس کردن باعث کاهش واکنش عصب های او در مواجهه با آب جوش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *